36 років тому, у 1986-ому, вночі проти 26 квітня, о 01:23 сталася аварія на Чорнобильській АЕС. На четвертому енергоблоці станції відбулися два теплові вибухи, які повністю зруйнували реактор, у результаті чого стався радіоактивний викид.
Пожежа, що тривала не один день, призвела до виверження зі зруйнованого реактора радіоактивних речовин. В перші дні після аварії загинула 31 людина, серед них більшість — рятувальники.
Тих, хто врятував світ рідні не змогли навіть поховати за звичайними традиціями.
На ліквідацію наслідків було кинуто неймовірну кількість людей — близько 600 тисяч ліквідаторів. Навіть після десятків років люди продовжують страждати від хвороб, спричинених радіацією.
У Державному агентстві України з управління зоною відчуження розповіли про те, що було зроблено за 36 років, що відділяють нас від цієї страшної аварії.
Завдяки активній діяльності Уряду та сприянню коштів міжнародної спільноти досягнуто значних успіхів у реалізації міжнародних проєктів із зняття ЧАЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, а саме:
- введено в експлуатацію та експлуатується Новий Безпечний Конфайнмент над об’єктом «Укриття»;
- введено в експлуатацію сховище відпрацьованого ядерного палива Чорнобильської АЕС (СВЯП-2) та перевозиться ВЯП зі СВЯП -1 до СВЯП-2;
- завершено будівництво та передано в експлуатацію об’єкти промислового комплексу поводження з твердими радіоактивними відходами;
- введено в експлуатацію та експлуатується завод з переробки рідких радіоактивних відходів.
У 2016 році було створено Чорнобильський Радіаційно-екологічний біосферний заповідник.
Для відвідувачів розроблено і впроваджено 26 маршрутів зоною відчуження. Чорнобильська зона цікавила весь світ!
На сучасному етапі відбувався процес перетворення зони відчуження на зону відродження.
24 лютого 2022 року російські загарбники окупували зону відчуження та ЧАЕС. Майже 36 днів Чорнобильська зона потерпала від мародерських та руйнівних дій. Вони вивезли унікальну радіологічну лабораторію, полонили захисників ЧАЕС та примушували персонал до роботи в умовах надмірного опромінення, електростанція 5 діб не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива.
Вони спотворили вулиці Чорнобиля, залишили вибухові снаряди та небезпечні пастки, розграбували офіси підприємств та автомобілі для перевезення РАВ.
31 березня російські окупаційні війська покинули територію Чорнобильської АЕС на Київщині. Після цього українці в мережі жартували над рашистами, що втекли з Чорнобиля. У зоні відчуження показали розграбовані офіси та окопи у рудому лісі. Зокрема, окупанти знищили архів Чорнобильської АЕС, що збирали десятиріччями, а також викрали 133 джерела потужного радіоактивного випромінення.
Сьогодні експертна місія МАГАТЕ на чолі з гендиректором Рафаелем Гросі почне роботу на Чорнобильській АЕС з метою активізації зусиль для запобігання небезпеці ядерної аварії на тлі війни в Україні.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Немає коментарів:
Дописати коментар